Cięcie laserem metodą obróbki metali

 

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest metal w życiu codziennym. Przedmioty, które mają metalowe części są jednak tworzone w sposób skomplikowany przy użyciu różnych metod, o których wielu ludzi nie ma pojęcia. Przykładem takim może być cięcie laserowe posiadające ogromna ilość zalet.

Cięcie laserowe – zalety

cięcie laserem pomorskieWykorzystanie lasera do cięcia jest metodą dość młodą. Dawniej tylko nieliczne zakłady metalurgiczne miały taką możliwość, ponieważ maszyny laserowe były dość drogie. Dziś laser jest już na porządku dziennym i doskonale zastępuje inne metody cięcia w tym te bardziej tradycyjne, ale mniej dokładne. Tak, cięcie laserem pomorskie jest o wiele bardziej dokładne niż to przy użyciu nożyc. Możemy przy tym wyciąć blachę różnej grubości dostosowując laser do potrzeb przy użyciu komputera. Całość procesu jest zautomatyzowania. Wypalanie laserowe daje szerokie możliwości w tworzeniu różnych kształtów w sposób bardzo szybkich. Proces produkcji jest więc szybszy, co wpływa na oszczędność czasu, a także siły roboczej. Cięcie laserem jest tak dokładne, że rzadko się zdarza, że krawędzie muszą ulegać dodatkowej obróbce. Można więc dane blachy od razu po cięciu montować lub wykorzystywać do dalszego procesu produkcji. Cięcie laserem jest bezpieczne dla zdrowia. Zmniejszyła się też ilość wypadków podczas wykorzystywania wiązki laserowej w przypadku cięcia blach. Sam laser jest wiązką, która zastępuje nóż do cięcia. Nie zużywa się, nie może się stępić. Jest więc o wiele bardziej wygodny w użyciu.

Cięcie laserem jest też rozwiązaniem mającym ogromny wpływ na ochronę środowiska, ponieważ wydzielana zostaje duża mniejsza ilość odpadów przemysłowych nie nadających się do dalszej produkcji. Mamy więc szereg zalet cięcia laserowego, które jest przydatne w obróbce metali.