Drewno we współczesnym budownictwie

W Polsce nadal ponad dziewięćdziesiąt procent budynków wykonanych jest z cegły lub kamienia. Wszelkiego rodzaju nowatorskie sposoby stawiania domów są na razie w fazie pionierskiej i podchodzimy do nich dość sceptycznie. Jednak w porównaniu do ubiegłego wieku widać, że zaczynamy się otwierać na nowości. Do łask w budownictwie powróciło drewno. 

Rośnie popularność drewnianych domów

domy z drewnaDrewno jest materiałem, używanym w budownictwie od zamierzchłych czasów. Na dzień dzisiejszy przeżywa ono swój renesans. W naszym kraju cały czas głównym materiałem budowlanym pozostaje cegła, jednak za naszą zachodnią granicą zaczyna panować moda na domy wykonane z drewna. Powoli zaczynamy zwracać uwagę na ten trend. Na razie nieśmiało, ale domy z drewna mają tyle zalet, że zaczynają do nas przemawiać. Całoroczne domy z drewna są przede wszystkim o wiele szybsze w budowie, niż tradycyjne. Robi się je bowiem z gotowych pali, które ściśle łączy się ze sobą. Takie domy, wbrew pozorom, są bardzo łatwe i niedrogie w utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz. Raz nagrzana świetnie izolują ciepło, a latem nie pozwalają mu się dostać do środka. Przez to w drewnianych domach latem panuje przyjemny chłód. Jak chodzi o koszty to drewniane domy są raczej nieco droższe od murowanych, ale patrząc w perspektywie kilkunastu czy więcej lat są bardzo opłacalną inwestycją. Oszczędzamy na nich przede wszystkim w kontekście ogrzewania, ale też utrzymania.

Od jakiegoś czasu w branży budowlanej nieśmiało zaglądają do naszego kraju trendy z zachodu. Na ten moment co prawda najbardziej popularne budynki to te budowlane. Jednak coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się drewniane domy. Zaczynamy doceniać ich zalety, tak jak o wiele szybszy czas budowy czy też oszczędność w utrzymaniu.