Jak działają rozwiązania terminalowe?

Zajęcia informatyczne w szkole, przeważnie kojarzą się z graniem na komputerach i rozwiązywaniem podstawowych zadań w typowych  programach komputerowych. Obecnie lekcje wyglądają całkowicie inaczej i stwarzają wiele możliwości.

Gdzie znajdziemy rozwiązanie terminalowe?

rozwiązania terminaloweKorzystanie z komputera jest dziś tak powszechną czynnością, jak czytanie i pisanie. Prawie każdy ma komputer w domu i w pracy, dlatego też tak ważna jest wczesna edukacja w tym zakresie. Dzieci mają pierwszy kontakt z komputerami już w szkole podstawowej i to właśnie tam są stosowane rozwiązania terminalowe. Jest to nowoczesny sposób na kontrolowane korzystanie z komputerów w ramach szkoły czy nawet zakładu pracy. Jego główną cechą jest to, iż na sali znajduje się tylko jeden komputer, z którego korzysta nauczyciel i wysyła on z niego przeróżne materiały, aplikacje czy projekty, które w kilka chwil wyświetlają na stanowiskach dla uczni. Dzieci mają do dyspozycji monitory, klawiatury i myszy i wszystkie stanowiska są podłączone do jednego serwera. To bardzo wygodne rozwiązanie w szkołach, ponieważ nauczyciel ma całkowitą kontrolę na tym co się dzieje na stanowiskach poszczególnych uczniów i nie mogą oni wykonywać na nich niedozwolonych czynności. Korzystanie z internetu także jest kontrolowane, ponieważ nauczyciel może zablokować konkretne strony. Użytkowanie pracowni terminalowej jest znacznie tańsze niż klasycznej, gdzie znajduje się kilkanaście komputerów stacjonarnych. Prowadzenie w niej zajęć jest bardzo łatwe.

Coraz częściej duże zakłady pracy, gdzie pracownicy obsługują komputery i przez nie się ze sobą komunikują, modyfikują swoje stanowiska zgodnie z rozwiązaniami terminalowymi, bo jest to znacznie lepsze rozwiązanie. Z pewnością jest to opłacalna inwestycja.