Jaki zbiornik na szambo wybrać?

 

Na polskim są dostępne różnego rodzaju szamba, które montujemy do miejsca gdzie nie ma jeszcze sieci kanalizacyjnej. Takie urządzenia będą nam potrzebne w sytuacji, kiedy budujemy się na terenie jeszcze niezaludnionym. Początkujące osoby, które kupują szambo pierwszy raz, mają problem z odpowiednim wyborem i nie wiedzą, na co się zdecydować.

Zbiornik jednokomorowy czy dwukomorowy na szambo?

producent szamb betonowychKiedyś bardzo popularne były tylko i wyłącznie jednokomorowe zbiorniki na szambo i przyjeżdża do nas w wyznaczonych terminach wóz asenizacyjny. Dokonywał on opróżnienia wszystkich odpadów i mogliśmy znowu korzystać przez pewien okres z szamba, dopóki się nie zapełniło. Jednak było to kosztowne, ponieważ musieliśmy płacić za każdy kurs z wozu asenizacyjnego i dlatego powstały szamba dwukomorowe. Są one dużo lepszym rozwiązaniem, ponieważ mamy tutaj szambo podzielone na dwie przegrody i w jednej są ścieki grube, a w drugiej ścieki cienkie. Jeśli dodamy do drugiej przegrody dodatkowe bakterie to woda będzie nadawała się do tego aby rozprowadzić gruncie za pomocą drenażu. Wtedy szambiarka będzie do nas przyjeżdżać tylko kilka razy w roku. Producent szamb betonowych oferuje nam również i zbiorniki trzykomorowe. Jest to najdroższy rodzaj szamba betonowego i wykonuje podobną pracę do zbiornika dwukomorowego. Jednak zbiornik 3-komorowy może zostać napowietrzony w drugiej komorze i w ten sposób stworzymy naszą przydomową oczyszczalnię ścieków.

Zawsze musimy pamiętać o tym aby wybrać jak największą pojemność zbiornika który pozwoli nam na użytkowanie kanalizacji przynajmniej przez 2 tygodnie. Jest to ważne w przypadku kiedy decydujemy się na zbiornik jednokomorowy i na wywożenie brązowa asenizacyjnym nieczystości. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zbiornik dwukomorowy.