Materiały do skrawania

Każdy, kto posiada obrabiarkę skrawającą do metali, doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, jak ważne jest posiadanie odpowiednich narzędzi. Jeśli posiadamy przestarzałe narzędzia, to niestety jakość produkowanych detali nie będzie najwyższa. A to właśnie na najwyższej jakości wyrobu najbardziej zależy potencjalnemu klientowi. Warto zatem regularnie śledzić rynek w poszukiwaniu nowości.

Jak konstruowane są nowoczesne narzędzia skrawające?

prametPewne jest to, że na przestrzeni ostatnich lat narzędzia skrawające uległy gwałtownemu rozwoju. Stosuje się narzędzia łączone, czyli takiej konstrukcji, która przed laty wydawała się całkowitą abstrakcją. Chociażby z tego względu, że panowało powszechne przekonanie mówiące o tym, że wraz ze wzrostem ilości elementów każdego narzędzia skrawającego, maleje jego dokładność. Na szczęści obecnie jest to tyko mit. Części, które wykonuje firma pramet są tak dokładnie spasowane ze sobą, że swoją dokładnością przewyższają większość narzędzi monolitycznych. Ponadto dzięki zastosowaniu w narzędziach wymiennych płytek skrawających, można maksymalnie wydłużyć trwałość narzędzia, a w przypadku jego zużycia, wymienia się tylko płytkę, która ma bezpośredni kontakt ze skrawanym materiałem. Ważne jest to, aby odpowiednio dbać o takie narzędzia, bo nawet najmniejszy osad na ich ostrzu może znacznie obniżać ich precyzję. Ważny jest również sposób przechowywania narzędzi tego producenta, który najczęściej do narzędzia dołącza specjalne etui, tak by narzędzie nie miało kontaktu z innymi materiałami metalowymi podczas przechowywania.

Jak widać na powyższym przykładzie, warto dbać o posiadane narzędzia, bo to znacznie wydłuża ich trwałość. Dzięki temu nie ma potrzeby ich częstej wymiany, co generuje spore oszczędności.