Mierzmy ciśnienie tętnicze krwi

Nie uchodzi niczyjej wątpliwości, że należy dbać o zdrowie. Obecnie kładzie się duży nacisk na zdrowy tryb życia, jak i profilaktykę i edukację prozdrowotną. Już od dzieciństwa wpajane nam jest to jak mantra, uczestniczymy w tym od pierwszych swoich dni, od badań przeprowadzanych jeszcze w łonie matki, poprzez badania przesiewowe noworodka, bilanse dziecka w różnym wieku czy badania profilaktyczne w życiu dorosłym.

Kontrola ciśnienia tętniczego krwi ważnym nawykiem

ciśnieniomierzWraz z rozwojem nauk medycznych i możliwości wczesnej, szeroko zakrojonej terapii wielu schorzeń istotnym jest, bo dążyć do wczesnego wykrywania wszelkich patologii w naszym organizmie. Jednym z urządzeń, jakie stało się codziennym elementem niezbędnym do pracy każdego lekarza czy pielęgniarki, jak i do samokontroli – jest ciśnieniomierz. Nieskomplikowane urządzenie, które jest bardzo proste w użyciu. Obecnie na rynku mamy ich kilka rodzajów. Bywają ciśnieniomierze zegarowe, do pomiaru przez osobę niebadaną w danym momencie. Badający zakłada mankiet ciśnieniomierza na ramię badanego – około 1-1,5 centymetra nad dołem łokciowym, tak, aby mankiet ten obejmował minimum 2/3 długości ramienia badanego. Pompuje się powoli pompką i – przyłożywszy membranę stetoskopu – wysłuchuje się uderzeń, powoli spuszczając powietrze z mankietu. Są też ciśnieniomierze elektroniczne z funkcją automatycznego pomiaru – wygodne w domowym, samodzielnym użyciu pacjenta. Nie potrzeba do nich drugiej osoby i stetoskopu, wystarczy założyć mankiet na ramię w takie sam sposób jak powyżej i wcisnąć odpowiedni guzik na ciśnieniomierzu.

Najlepiej, gdy mankiet zakładany jest na ramię, ponieważ – zwłaszcza u osób starszych – mogące występować w ich naczyniach krwionośnych pewne zmiany patologiczne mogą zaburzyć pomiar – dlatego nadgarstkowe mankiety lepiej stosować – jeśli w ogóle – to w młodszym wieku.