kudowa zdrój

Najstarsze pensjonaty w Polsce

Nasz kraj miał z pewnością burzliwą historię i wiele razy zmieniał swoje granice zanim uzyskał obecny kształt. Duża zaletą Polski jest różnorodność krajobrazu bowiem możemy się cieszyć zarówno terenami górskimi jak i morzem. Początki naszego państwa określono na drugą połowę IX wieku.

Kudowa Zdrój i inne miasta ze starymi hotelami

kudowa zdrójWtedy to ród Piastów objął władzę nad plemieniem Polan, tworząc państwo ze stolica w Gnieźnie. Pomimo wielu zniszczeń podczas drugiej wojny światowej, wciąż możemy cieszyć się wieloma pięknymi zabytkowymi budowlami. Jednym z ciekawszych są na pewno najstarsze pensjonaty w Polsce. Z pewnością możemy do nich zaliczyć krakowski „Hotel pod różą”, znajdujący się na trzynastowiecznej ulicy Floriańskiej. Jednym z pierwszych właścicieli kamienic znajdujących się na tej ulicy zostaje Włoch Prospero Provano. Jednak dopiero z początkiem XIX wieku Jan Szydłowski nabywając budynki na Floriańskiej przekształca je na hotele. Z początku hotel nosił nazwę „Hotel de Russia”, po połączeniu hotelu z pensjonatem „Pod Białą Różą” w 1853 roku nocleg zmienia nazwę na obecną. Innymi zabytkowymi, cieszącymi się dużą popularnością są pokoje w najstarszym w mieście Kudowa Zdrój hotelu „Willa Zuzanna”, pochodzącym z 1895 roku. Swego czasu był to najbardziej ekskluzywny pensjonat w tej miejscowości, który jako jedyny dysponował dorożkami ze swoim logo.

Najmłodszym z najstarszych zaś jest warszawki Hotel Bistol, którego pierwszym właścicielem był między innymi Ignacy Paderewski. Budowa hotelu rozpoczęła się w 1898 roku, budynek przeznaczono do użytku dopiero 3 lata później.