Od czego zależy cena inwerterów?

Od kiedy istnieją urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii istnieje również potrzeba przetworzenia prądu stałego DC na prąd przemienny AC. Wynika to przede wszystkim ze zmianami prądu w sieciach energetycznych.

Czym jest inwerter?

Do przetwarzania prądu służyinwertery cena urządzenie zwane inwerterem, który stanowi jeden z kluczowych elementów instalacji fotowoltaicznej bądź też turbin wiatrowych. Urządzenie to dostosowuje rodzaj prądu do sieci energetycznej, z którą jest zsynchronizowany. Inwertery charakteryzuje zróżnicowana cena w zależności od kilku podstawowych parametrów. Po wpisaniu w jakąkolwiek wyszukiwarkę frazy ”inwertery cena” można zauważyć, że te najtańsze to wydatek co najmniej trzycyfrowej kwoty, a te bardziej zaawansowane wymagają co najmniej pięciocyfrowych nakładów finansowych. Podstawowym parametrem od, którego zależy cena jest przede wszystkim moc. Najtańsze są oczywiście inwertery o najmniejszej mocy ok. 5kW, średnią półkę cenową stanowią inwertery o mocy od 5 do 10kW, a najdroższą te powyżej 10kW mocy. Poza mocą parametrem, który wpływa na cenę jest także poziom zaawansowania technologicznego. Inwertery o wyższej cenie często posiadają takie udogodnienia jak graficzny wyświetlacz LCD umożliwiający monitorowanie produkcji i zużycia energii, zintegrowane bezpieczniki czy też opcja ochrony przeciwprzepięciowej. Dobór odpowiedniego urządzenia wymaga oczywiście niezbędnej wiedzy na temat instalacji, w której ma być zamontowany, aby zapewnić najbardziej optymalne parametry pracy i długoletnią możliwość eksploatacji urządzenia.

Jak można zauważyć inwerter jest jednym z niezbędnych elementów instalacji fotowoltaiki i energetyki wiatrowej. Jego główną funkcją jak już wcześniej wspomniano jest oczywiście dostosowanie rodzaju prądu do sieci energetycznej. Wybór urządzenia i jego parametrów jest kwestią indywidualną i zależy od rodzaju instalacji.