Odkurzać szybciej i wygodniej

 

Odkurzanie to codzienność w każdym domu, w szczególności w tym, gdzie mieszkają dzieci lub zwierzęta. Ciężko jest utrzymać nienaganny porządek przy kilkulatku, który chodzi po domu z ciastkiem w ręce i kruszy gdzie popadnie. Nasz domowy pupil, który gubi sierść sezonowo, lub nawet całorocznie, również nie ułatwia zadania.

Odkurzacz nie taki straszny

centralne odkurzaczeW wielu domach, w tym także i w moim, codzienne odkurzanie jest koniecznością. Chyba, że komuś nie przeszkadzają przyklejające się do stóp okruchy i wpadająca do nosa kocia sierść. Niestety tradycyjny odkurzacz nie zachęca do sprzątania, często łatwiej i szybciej jest wziąć szufelkę i zmiotkę, aby uporać się z kawałkiem zabrudzonej podłogi. Ja jednak lubię testować nowinki technologiczne, dlatego tradycyjny odkurzacz postanowiłam zamienić na inny model. Do tej pory największą zmorą w odkurzaniu był plączący się kabel i ciągnięcie za sobą ciężkiego sprzętu, co było uciążliwe szczególnie przy odkurzaniu schodów. Sam fakt wyjmowania odkurzacza, rozwijania i zwijania kabla, a w międzyczasie przepinania go pomiędzy kolejnymi gniazdkami w całym domu był męczący. Dlatego zainteresowały mnie centralne odkurzacze. Zero plączącego się kabla, zero noszenia za sobą ciężkiego pudła, pełna wygoda sprzątania. Wystarczy podłączyć rurę do wyjścia w ścianie. Dodatkowy plus jest taki, że centralne odkurzacze pozbywają się nieczystego powietrza na zewnątrz domu, poprzez zamontowaną przy zewnętrznej ścianie jednostkę centralną. Jest jedna wada tego sprzętu, całą instalację wykonuje się już na etapie wykańczania domu, ponieważ montowana jest w ścianach i podłogach budynku. Zatem jeśli decydujemy się na odkurzacz centralny w już wykończonym mieszkaniu, musimy liczyć się z kuciem ścian i generalnym remontem.

Uważam jednak, że warto przy okazji remontu zainwestować w takie rozwiązanie i umieścić w ścianach całą potrzebną instalację, nawet jeśli nie jesteśmy pewni, czy będziemy chcieli ją użytkować. Taka instalacja zdecydowanie podniesie wartość nieruchomości. Natomiast z własnego doświadczenia przyznam, że taki rodzaj odkurzania jest znacznie wygodniejszy, szczególnie przy większych, kilkupoziomowych domach.