Odszkodowanie za wypadek samochodowy

 

Obowiązkiem każdego kierowcy jest posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej tak zwanego OC. Dodatkową opcją, która jest dobrowolna są ubezpieczenia autocasco i od następstw nieszczęśliwych wypadków. Coraz częściej zdarza się, że kierowcy bądź pasażerowie mają wykupione dodatkowe ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie grupowe zawierane przez pracodawcę lub szkołę. 

Jak ubiegać się o odszkodowanie?

odszkodowanie za wypadekW zeszłym miesiącu uczestniczyłem w wypadku spowodowanym przez kierowcę, który nie zastosował się do znaków sygnalizacji świetlnej. Wypadek nie był groźny nikomu nic się nie stało, jednak samochód nie nadawał się do dalszej jazdy. Odszkodowanie za wypadek w takich sprawach jest formalnością i często wystarczy tylko spisać oświadczenie o winie podpisane przez kierowców pojazdów uczestniczących w kolizji. Bardzo duże znaczenie ma to jaki to jest rodzaj szkody to znaczy: Czy pojazd da się naprawić lub jest to szkoda całkowita i pojazd trzeba zezłomować. Najczęściej wycenę szkód robi wyspecjalizowany rzeczoznawca wysłany przez ubezpieczyciela. Wycena taka nie jest trudna bo wartość odszkodowania można precyzyjnie wyliczyć. Inaczej sprawa ma się w przypadku urazów człowieka bo takie aspekty jak ból, krzywda są praktycznie nie obliczalne. Oczywiście poza kosztami leczenia, które mają charakter majątkowy. I są wypłacane osobno. Sprawa mojego wypadku została zakończona bardzo szybko, a odszkodowanie za wypadek wypłacone zgodnie z tym co zostało ustalone z rzeczoznawcą. Po zakończonej sprawie samochód został zezłomowany.

Podsumowując wykupując obowiązkowe odszkodowanie od odpowiedzialności cywilnej warto pomyśleć o dodatkowej opcji ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Nigdy nie wiadomo, kiedy takie pieniądze mogą się nam przydać.