Pianka poliuretanowa jako materiał, który nie pochłania wilgoci

Są firmy, które oferują ocieplanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych pianką poliuretanową. Niektórzy zastanawiają się, czy warto postawić na tę nową technologię i czy na pewno spełni ona swoje funkcje. Do zalet pianki poliuretanowej należy z pewnością to, że jest to produkt niepochłaniający wilgoci.

Przyleganie pianki PUR do ocieplanej powierzchni i eliminacja punktu rosy

fachowy natrysk piankiInne materiały termoizolacyjne tj. wełna mineralna czy styropian pochłaniają wilgoć. Pianka PUR cały czas zachowuje swoje właściwości termoizolacyjne, nawet jeśli znajduje się w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Wilgoć jest szczególnie niebezpieczna w przypadku innych izolacji. Styropian czy wełna mineralna, które pochłoną wilgoć, stają się ciężkie i w ten sposób będą po pewnym czasie opadać. Wtedy parametry izolacyjne obniżają się znacznie. Warto postawić na fachowy natrysk pianki, bo ma znacznie więcej atutów. Przykładowo: pianka poliuretanowa idealnie przylega praktycznie do każdej powierzchni. To bardzo ważne, bo domy jednorodzinne budowane są w różnych technologiach. Mogą to być domy drewniane, z cegły, pustaków, betonu komórkowego. Te wszystkie materiały można izolować termicznie za pomocą pianki poliuretanowej. Poza tym, że pianka poliuretanowa bardzo dobrze przylega do podłoża, to jeszcze eliminuje punkt rosy w miejscu przylegania. Punkt rosy to taki poziom wilgotności, w którym para wodna ulega skropleniu.

Jako że pianka poliuretanowa nie pochłania wilgoci, nie ma mowy o działaniu punktu rosy. Dodatkowym atutem pianki poliuretanowej jest to, że jej powłoka jest jednolita na całej ocieplanej powierzchni. Inaczej jest w przypadku styropianu (wykorzystuje się specjalne kasetony styropianowe, między którymi zawsze znajdują się szpary) lub wełny mineralnej (korzysta się z połaci wełny nakładanej na fragment ocieplanej powierzchni).