Poszczególne etapy niklowania

W tym tekście chciałbym skupić się na czynności, która stanowi rzemiosło wielu zakładów funkcjonujących na dzisiejszym rynku. Mianowicie chodzi mi tutaj o zakłady, które trudnią się w czynności jaką jest niklowanie. Bowiem czynność ta pozwala nam na zabezpieczenie odpowiednich elementów za pomocą niklu, dzięki czemu wpłyniemy pozytywnie nie tylko na wygląd przedmiotu, ale także na jego odporność. W tym tekście postaram się na przedstawieniu poszczególnych etapów tego procesu. 

Czynności w procesie niklowania

niklowanieProces niklowania stanowi rozwiązanie, które pozwala nam na zabezpieczenie wielu elementów wykonanych z różnych metali. Cały proces stanowi nie lada wyzwanie, gdyż odpowiednie zabezpieczenie powierzchni możliwe jest tylko i wyłącznie przy wykorzystaniu odpowiednich do tego celu urządzeniach. Najczęściej niklowanie wykonuję się z wykorzystaniem kielichów, bębnów oraz zawieszek, które doskonale sprawdzają się w przypadku elementów wykonanych z metalu. Na proces niklowania ma wpływ wiele czynników, lecz ze względu na przebieg całego procesu bez problemu możemy wyróżnić poszczególne etapy, które składają się na całość procesu. Mianowicie można tutaj wyróżnić takie czynności jak: wstępna obróbka do której zaliczamy odtłuszczanie chemiczne przy wykorzystaniu np. ultradźwięków. Proces ten pozwala nam na skuteczne oraz bardzo efektywne przygotowanie powierzchni do niklowania. Następnie możemy mówić o trawieniu oraz odtłuszczaniu elektrochemicznym, które pozwala nam na pozbycie się nawet najmniejszych zanieczyszczeń, które mogłyby mieć wpływ na cały proces niklowania. Po tym następują aktywacja oraz główne niklowanie, które polega na nałożeniu odpowiedniej powłoki na powierzchnie obrabianą. Następnie wykonuję się obróbkę końcową oraz suszenie. 

Niklowanie znalazło zastosowanie w wielu rodzajach przypadków od elementów o dużych gabarytach do elementów, które stanowią malutkie części danych maszyn czy elementów ozdobnych. Niklowanie stanowi bardzo dobre rozwiązanie w przypadku zabezpieczenia elementów wykonanych z różnego rodzaju metalu.