Potrzeba korzystania z soli drogowej podczas zimy

W okresie zimowym na drogach może być dość ślisko. A my aby uniknąć wpadnięcia z drogi, to zmieniamy opony na zimowe. Letnie opony zostawiamy w garażu. Ale miasto też stara się zabezpieczyć drogi, by były możliwie jak najbezpieczniejsze do przejazdu. Firmy usług komunalnych odśnieżają ulice, chodniki. Potem posypują piaskiem. Ale co jeśli na drodze pojawi się lód?

Sól zabezpiecza drogi przed lodem

sól drogowaJeśli mamy do czynienia z ostrą zimą. Na drogach panują ciężkie warunki atmosferyczne. Jest lód. To co robić lub co robią służby, by zapewnić nam bezpieczeństwo na drodze? Przede wszystkim to my musimy zacząć od siebie. Jeśli na drodze panują trudne warunki, jest ślisko, to nie naciskajmy gazu. Zwolnijmy tempo. Lepiej dojechać spóźnionym, niż w ogóle. Zmieniamy opony z letnich na zimowe. robimy przeglądy naszego samochodu. A co robią służby drogowe? do ich zadań należy przede wszystkim odśnieżanie ulic i chodników i to już z samego rana, tak byśmy po wstaniu mogli jechać do pracy drożnymi drogami. Potem drogowcy posypują ulicę i chodnik piaskiem. Ale zdarza się przecież, że na ulicy jest lód. Posypanie go piaskiem na dłuższą metę nic nie daje. Gdyż piasek przesuwa się po lodzie, nie hamując śliskości na drodze. Ale jest jedna rzecz, która w stu procentach hamuje śliskość na drodze. Jest to sól drogowa. Ta sól różni się od naszej soli kuchennej. Ta kuchenna jest bardzo drobna i jest przede wszystkim jadalna. A ta sól drogowa jest gruboziarnista i niejadalna dla ludzi. co powoduje, że sól ta jest w stu procentach skuteczna? Już wam mówię. Sól drogowa ma właściwości kruszące lód, bez względu na jego grubość. Wystarczy posypać drogę, na której jest lód i odczekać około 10 minut i już nie ma lodu. 

Podczas zimy drogowcy posypują jezdnie piaskiem i solą drogową. Sól ta jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbywanie się śliskiej nawierzchni. W dodatku jest ona dość tania. Służby drogowe najpierw odśnieżają drogę potem posypują ją solą i jeśli to koniecznie jeszcze piaskiem. Takie zabiegi stosowane są zarówno na drogach, jak i na chodnikach.