Rodzaje mundurów strażackich

 

Zawód strażaka wiąże się nie tylko z ogromnym poświęceniem, ale również zaufaniem ze strony obywateli. Strażacy biorą nie tylko udział w gaszeniu pożarów, ale również w wielu akcjach ratunkowych wywołanych kataklizmami czy też w wypadkach samochodowych. Z tego też względu ich praca jest niezwykle ceniona. 

Rodzaje umundurowania strażaków

mundur strażackiGłównym znakiem rozpoznawczym strażaków jest oczywiście ich strój. Bez względu na to czy mówimy o Państwowej czy Ochotniczej służbie, każda osoba podejmująca się tej pracy posiada odpowiednie ubrania. Umundurowanie strażaka możemy podzielić na trzy rodzaje. Pierwszym z nich jest umundurowanie bojowe znane szczególnie z akcji ratunkowych. Ma ono za zadanie zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, a zarazem wykonywanie sprawnych, energicznych ruchów. W tym rodzaju mundur strażacki jeśli został nieodpowiednio wykonany może przynieść ze sobą poważne konsekwencje dla ratownika. Kolejnym rodzaje ubioru jest umundurowanie galowe znajdujące swoje zastosowanie w przypadku wszelkiego rodzaju uroczystości takich jak święta państwowe, kościelne czy też przy oficjalnym reprezentowaniu jednostki strażackiej. Ostatnim strojem jest umundurowanie koszarowe. W tego rodzaju strojach możemy zauważyć strażaków przy okazji zabezpieczeń różnego rodzaju imprez, świąt, zawodów czy szkoleń. W trakcie spełniania obowiązków służbowych strażacy noszą odzież służbową, jednak w momencie pojawienia się zgłoszenia akcji ratunkowej stosują dodatkową odzież zabezpieczającą.

Trudne oraz bardzo niebezpieczne warunki pracy strażaków wymagają od nich posiadania odpowiedniego rodzaju odzieży. Jest ona w stanie zapewnić bezpieczeństwo w warunkach ekstremalnych, dlatego tak ważne jest zastosowanie wszelkich wymagań i norm podczas jej produkcji. To ona w dużej mierze potrafi zadecydować o powodzeniu akcji ratunkowej. Strażacy charakteryzują się bezgranicznym poświęceniem podczas wykonywania pracy, dlatego tak ważne jest okazywanie im szacunku.