Samochodowe podróże po Niemczech

 

 Wewnątrz unijne otwarcie granic spowodowało, że podróże do krajów ościennych, szczególnie samochodami, stało się zwyczajne i powszechne. Podróżuje się w celach turystycznych, handlowych i towarzyskich. Coraz lepsze drogi, nowe autostrady sprzyjają takim wyprawom. Uwzględniając naszą pozycję geopolityczną, naturalnym kierunkiem samochodowych wojaży jest zachód i południe.

Czy bezpiecznie podróżować autobanami?

wypadek na autobanie w NiemczechAutobany czyli autostrady prowadzą do Berlina, Hamburga, Hannoveru i innych dużych miast niemieckich. Tymi trasami poruszają się ogromne ilości pojazdów osobowych i towarowych, z całej Europy. Nietrudno więc o wypadek na autobanie w Niemczech. Autobany są znane z jakości, która daje złudzenie, że jest gwarancją bezpiecznej jazdy. Nie można mówić o gwarancji, bo o tę musi zadbać kierowca. Jego umiejętności i doświadczenie, no i rygorystyczne przestrzeganie przepisów drogowych. Niestety, nie jest to zasada stosowana przez wszystkich kierowców. Częstymi sprawcami tych wypadków są kierowcy przewożący towary z szeroko rozumianego Zachodu na Wschód i w przeciwnym kierunku. Pokonują bardzo długie trasy, w różnych warunkach pogodowych, o różnych porach dnia i nocy, nie zawsze przestrzegając przepisów o odpoczynku podczas wielogodzinnych podróży. Również młodzi, niedoświadczeni kierowcy samochodów osobowych, dają się ponieść fantazji i brawurze, stając się często sprawcami poważnych wypadków.

Autobana niewątpliwie zapewnia wysoki komfort jazdy, który przyczynia się do uznania tej drogi za bezpieczną. Reszta zależy wyłącznie od jej użytkowników. Nie da się ukryć, że głównymi sprawcami wypadków na autobanach są cudzoziemcy. Niemcy, być może są mniej fantazyjni i bez polotu, ale uważają, że przepisy i zasady współistnienia społeczeństwa ustalane są po to, aby je przestrzegać i  je przestrzegają, co niewątpliwie sprzyja bezpieczeństwu na autobanach i nie tylko.