Taśma do znakowania pojazdów

Pojazdy ratownicze były na ogół pomalowane w jaskrawe i widoczne z daleka barwy ostrzegawcze, więc w trakcie interwencji w dzień nie musiały one być specjalnie znakowane. Podczas pracy w nocy czy w warunkach ograniczonej widoczności musiały być one jednak zabezpieczone dodatkowo.

Odblaskowa taśma do samochodów

taśmy odblaskowe do oznakowania pojazdówW nocy trudno było odróżnić pojazd ratowniczy od innego samochodu, a w trakcie postoju był on tak samo niewidzialny jak każdy inny pojazd na drodze. Większość naszych samochodów nie posiadała również sygnalizacji świetlnej, więc do zapewnienia widoczności na drodze zastosowaliśmy samoprzylepne taśmy odblaskowe do oznakowania pojazdów. Odblaski te działały identycznie jak pasy umieszczane na odzieży, czy opaski odblaskowe dla rowerzystów, aczkolwiek miały one za zadanie zwiększać widoczność pojazdu na drodze w nocy, zwłaszcza wozu stojącego na postoju na terenie przeprowadzanych prac. Powierzchnia odbijająca światło była jednak wykonana ze znacznie lepszych materiałów, a odbite światło było przytłumione nie ograniczało widoczności na drodze, co było dość dużą zaletą w trakcie nocnych działań na ruchliwych drogach. Odblaski doskonale sprawdzały się do tego zadania, gdyż były szerokie i widoczne z bardzo dużej odległości. Należały one również do wytrzymałych akcesoriów, gdyż nawet w warunkach pracy, w jakich były wykorzystywane nie zużywały się niemal wcale i nie odchodziły od karoserii samochodu nawet po wielu miesiącach ciągłego użytkowania.

Taśmy były zdecydowanie budżetowym sposobem znakowania pojazdów, zwłaszcza dla niewielkich firm zajmujących się pomocą drogową. Cena za rolkę taśmy, wystarczającą na oznakowanie kilku dużych pojazdów była niemal niezauważalna pośród innych wydatków na utrzymanie samochodów ratowniczych.