Użytkowanie dwuosiowych przyczep

Użytkowanie przyczep w rolnictwie jest ogólnie stosowane i powszechne. Praktycznie, bez przyczepy nie obejdzie się żaden rolnik nawet, jeśli nie ma żadnej siły pociągowej w swoim gospodarstwie. Zawsze jednak taką „siłę” (ciągnik, koń itp) może pożyczyć od sąsiada, natomiast przyczepy sąsiad może mieć zajęte. 

Przyczepa w gospodarstwie jest jak najbardziej niezbędna

dwuosiowe przyczepy rolniczeDwuosiowa przyczepa jest przeznaczona do przewozu zazwyczaj dużych tonaży zarówno bezpośrednio z pola, jak i do, np. skupu. Jeśli rolnik ma obsiane kilka hektarów płodami okopowymi, małą tzw. jednoosiówką, mógłby zwozić te płody „do wiosny”. Generalnie, wykopywanie okopowych roślin może odbywać się bezpośrednio na taką przyczepę i nie trzeba jej często opróżniać, co znacznie ułatwia i przyśpiesza prace w polu. Wszelkiego typu dwuosiowe przyczepy rolnicze to niezbyt skomplikowane pojazdy bezsilnikowe. Są stabilne, zazwyczaj bardzo odporne na różne przecież warunki w polu. Poza tym taka przyczepa często stoi cały rok pod tzw. „chmurką”, co znacznie może ją narażać na niszczenie. Każda przyczepa jest zwykle dobrze zabezpieczona. Poza tym powinna posiada hamulce, oraz normalne, „uliczne” oświetlenie. Jeśli zajdzie potrzeba wyjechania przyczepą na drogę publiczną, oświetlenie jest najważniejsze. Także ze względu na olbrzymi tonaż, jaki może taka przyczepa zabrać, niezbędne wydają się być zamontowane w piastach hamulce. W przeciwnym razie, sam ciągnik mógłby nie utrzymać pełnej przyczepy szczególnie w czasie stromych zjazdów.

Rolnicy zazwyczaj mają na swoim podwórku kilka przyczep. Między innymi są to przyczepy jednoosiowe, oraz dwuosiowe. Jest to dyktowane tym, że nie zawsze jest czas na rozładowanie takiej przyczepy. W razie zmiany pogody zachodzi konieczność wyjazdu w pole i wtedy może być potrzebna inna przyczepa.