Właściwości związków z grupy kanabinodioli

 

Choroba nowotworowa jest tym schorzeniem, z którym boryka się coraz więcej osób na całym świecie. Do tej pory medycyna nie posiada skutecznego we wszystkich przypadkach lekarstwa, w związku z czym nadal odsetek umierających z powodu nowotworu chorych jest naprawdę wysoki. Nic więc dziwnego, że rodziny coraz częściej poszukują alternatywnych metod wspomagających skuteczne leczenie.

Czy kanabinodiole są w stanie wyleczyć raka?

cbdW ostatnim czasie wiele słyszy się na temat medycznej marihuany, która zawiera wysoką zawartość kanabinodioli. Kanabinodiole określane są skrótem CBD, a na ich temat możemy odnaleźć wiele prac naukowych stworzonych przez badaczy z całego świata. Dzieje się tak, ponieważ coraz więcej naukowców odkrywa właściwości, jakie posiadają te związki. Wśród nich możemy wyróżnić miedzy innymi silne działanie przeciwnowotworowe. Okazuje się bowiem, że kanabinodiole mają zdolność do hamowania procesu onkogenezy, a więc przekształcenia zdrowych komórek naszego organizmu w komórki nowotworowe. Z tego też powodu nie tylko hamują rozwój istniejącego już nowotworu, ale również mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawiania się przerzutów. Co ważne, CBD wykazują również działanie przeciwwymiotne i przeciwbólowe, co ma szczególne znaczenie w przypadku pacjentów z chorobą nowotworową. Często standardowa terapia wywołuje działania niepożądane miedzy innymi w postaci mdłości i wymiotów, a zastosowanie kanabinodioli może zmniejszyć odczuwane dolegliwości.

Warto również podkreślić, że działanie przeciwbólowe bardzo często porównywalne jest do siły działania morfiny, a więc jednego z najsilniejszych leków przeciwbólowych. Myślę, że stosowanie kanabinodioli może przyczynić się do zwiększenia jakości życia osób borykających się z chorobą nowotworową, a także ich rodzin.