wtrysk sekwencyjny

Wtrysk sekwencyjny jest skuteczny

Wtryskiwanie sekwencyjne jest jedną z metod formowania wtryskowego tworzyw sztucznych, która polega na tym, że tworzywo wtryskuje się do formy kilkoma kanałami. Na samym początku procesu jeden lub kilka kanałów jest otwarte.

Skuteczny wtrysk sekwencyjny często stosowany

wtrysk sekwencyjnyW miarę wypełniania formy przez tworzywo, otwierają się kolejne kanały, co powoduje to, że tworzywo jest przepychane dalej. Technika ta jest techniką alternatywną dla innych form wtryskiwania tworzyw sztucznych, na przykład wtrysku do formy przez wiele kanałów jednocześnie, a tworzywo zazwyczaj spotyka się w okolicy połowy odległości między różnymi kanałami. Ogromną zaletą wtryskiwania sekwencyjnego jest to, że unika się osłabienia struktury tworzywa w miejscach, w których spotyka się tworzywo, które płynie różnymi kanałami. Proces wtryskiwania obejmuje bardzo wiele różnych parametrów, między innymi są to: temperatura wtrysku oraz stopu tworzywa, ciśnienie wtrysku oraz docisku, czas chłodzenia oraz wtrysku. Od tych parametrów zależy to, czy proces będzie udany, ponieważ dla każdego tworzywa wymagane są inne ich wartości. Przy metodzie wtrysku sekwencyjnego zastosowanie mają również dozowniki barwnika, które są bardzo drogim i trudnym w obsłudze sprzętem, jednakże dzięki nim możliwe jest bardzo precyzyjne dozowanie barwników. Najczęściej dozownik barwnika nie wymaga częstej kontroli, gdyż działa automatycznie, jednakże nadzór pracownika jest wskazany, ponieważ czasem dochodzi do zapychania się bądź innych problemów z dozownikiem, co może prowadzić do wyprodukowania wadliwej partii produktów. Bardzo ważnymi urządzeniami w produkcji metodą wtrysku sekwencyjnego są suszarki do tworzyw sztucznych, ponieważ jeśli tworzywo nie zostanie wysuszone w odpowiednim czasie to będzie ono niepełnowartościowe, gdyż zmienią się jego właściwości. Skuteczny wtrysk sekwencyjny jest coraz częściej stosowaną metodą.

Dozowniki grawimetryczne używane przy tej metodzie są stosunkowo tanie oraz łatwe w użyciu oraz przedmioty wyprodukowane przy ich pomocy są bardzo dobrej jakości. Warto na to zwrócić baczną uwagę, bo przecież jest to rzecz bardzo ważna.