Wydajne ogrzewanie pelletem torfowym

Efekt cieplarniany, ogrzewanie klimatu oraz wyczerpujące się złoża paliw kopalnych powoduje, że specjaliści od alternatywnych źródeł energii zachęcają do stosowania ekologicznych rozwiązań związanych z ogrzewaniem naszych domów. W związku z tym powstał produkt, który obecnie zaczyna podbijać cały rynek grzewczy. Mowa tu o pellecie oraz brykiecie torfowym. 

Pellet oraz brykiet służący do ogrzewania

pellet torfowyPalne właściwości torfu dostrzeżono wiele lat temu. Już starożytne ludy stosowały torf jako opał gdy nie mieli oni dostępu do drewna. Obecnie torf znów wraca do łask. Zaczęto produkować z niego różne produkty, które są świetnym substytutem zarówno drewna opałowego jak i węgla. Przykładem takiego produktu, na których chciałbym dziś się skupić jest pellet torfowy. Wiele osób nawet jeszcze nie spotkało się z tym określeniem ale według badań ten rodzaj opału może wkrótce zawitać pod każdy dach. Pellet torfowy oraz brykiet jak sama nazwa wskazuje wykonany jest z torfu. W zasadzie torf jest tu jedynym ze składników ale są takie odmiany gdzie jest on łączony ze specjalnym lepiszczem, który ma za zadanie spajać całość ze sobą by tworzyła jednolitą masę. Największą zaletą pelletów torfowych jest to, że jego kaloryczność sięga nawet do osiemdziesięciu procent kaloryczności najlepszej jakości węgla, który jest w sprzedaży w naszym kraju. Różnica jest tylko w cenie bowiem za taki węgiel trzeba naprawdę sporo zapłacić a cena za wspomniany pellet jest stosunkowo niska.

Ogólnie rzecz biorąc stosowanie pelletów oraz brykietu torfowego staje się co raz bardziej powszechne. Zarówno pellet jak i brykiet spala się bardzo dobrze dając mocny ogień oraz żar, który długo będzie utrzymywał się w naszym piecu. Dodatkowo powstały przy spaleniu popiół (w pełni ekologiczny) może być użyty do użyźniania gleby w naszym ogrodzie.