Zabiegi chirurgiczne wykonywane w obrębie klatki piersiowej

Zabiegi wykonywane na terenie klatki piersiowej są zawsze niebezpieczne. Są to nie tylko operacje na otwartym sercu, ale również na płucach. Lobektomia częściowa czy całkowita polega na usunięciu płata płucnego.

Operacje chirurgiczne wykonywane na płucach i otwartym sercu

udana chirurgia klatki piersiowej w BydgoszczyWskazaniem do takiego usunięcia może być martwica, zmiana nowotworowa, która jeszcze nie rozniosła się na całe płuca i można zapobiec jej przerzutom. Takie operacje wykonywane są przede wszystkim przez kardiochirurgów. Przygotowanie do operacji polega nie tylko na wyborze odpowiednich leków znieczulających przez anestezjologa. Tu potrzebne są naprawdę silne leki przeciwbólowe, bo otwieranie klatki piersiowej przez mostek lub przez cięcie żeber jest bardzo bolesne. W czasie zabiegu pacjent nie będzie nic czuł, ale środki przeciwbólowe muszą działać długo, bo po zabiegu pacjent będzie odczuwał znaczny ból. W czasie operacji na klatce piersiowej trzeba pamiętać o podłączeniu respiratora lub worka ambu. Wynika to z faktu, że po otwarciu klatki piersiowej zmienia się ciśnienie wewnątrz niej i płuca się zapadają, co jest niebezpieczne dla życia. Worek ambu czy respirator chronią przed takimi problemami. Na pewno udana chirurgia klatki piersiowej w Bydgoszczy to nie tylko przeprowadzenie operacji chirurgicznej, ale również prowadzenie późniejszej kontroli stanu zdrowia pacjenta. Operacje na otwartym sercu wiążą się z dużą utratą krwi, a co za tym idzie – lekarze muszą być gotowi na jej transfuzję. Trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią grupę krwi dla konkretnego pacjenta, by w razie problemów móc taką krew przetoczyć.

Wiadomo, że operowane są zarówno wady genetyczne w obrębie serca (zwłaszcza u dzieci), ale również choroby nabyte – u osób dorosłych – wszczepianie rozrusznika serca w przypadku znacznej bradykardii, przeszczep serca i inne.