Zastosowanie chromu technicznego białego i czarnego

W czasie chromowania można wykorzystywać albo chrom biały – jest to tzw. chrom techniczny, albo chrom czarny. W drugim przypadku proces polega na dyfuzyjnym zabezpieczaniu mikroporów chromu białego. Istnieją firmy, które zajmują się tym na co dzień.

Powłoka chromowa nadająca twardość i zmniejszająca tarcie

chromowanieOgólnie proces chromowania można podzielić na dwie kategorie: chromowanie techniczne oraz chromowanie dekoracyjne. Chrom techniczny posiada wiele różnych zalet. Wśród nich trzeba wyróżnić takie jak gładka powierzchnia czy też odporność chemiczna. Poza tym po chromowaniu współczynnik tarcia powierzchni jest znacznie niższy. Chrom jest też materiałem twardym. W związku z tym po chromowaniu znacznie zwiększa się wytrzymałość danej powłoki. Powłoki chromowe charakteryzują się również małą adhezją. Właśnie dlatego chromowanie jest często wykorzystywane w motoryzacji i innych branżach. Przylepianie odpadów do pracujących powierzchni po zastosowaniu chromowania zmniejsza się do minimum. Firmy, które zajmują się chromowaniem, mają w swoich zakładach specjalne wanny do chromowania. Dzięki chromowaniu dochodzi do utwardzenia powierzchni. Dodatkowo dochodzi do siedmiokrotnego zmniejszenia powierzchni tarcia. Za pomocą chromowania można regenerować konkretne elementy, w których doszło z biegiem lat do wyrobienia. Wymiar chromowanego elementy zwiększa się zazwyczaj o 0,5mm. Chromowaniu można poddawać formy do przechowywania tworzyw sztucznych, a także takie materiały jak szkła czy gumy.

W czasie chromowania nie dochodzi do kontaktu materiału głównego z substancjami kwaśnymi oraz żrącymi. Produkty, które są chromowane technicznie, nie prowadzą do przylegania żadnych materiałów – to ma z kolei ogromne znaczenie w takich gałęziach przemysłu jak przemysł spożywczy oraz chemiczny. Z kolei chrom dekoracyjny stosuje się na szkle, metalu, betonie i innych materiałach.